تبلیغات
| پایگاه مهدویت و دشمن شناسی | .:.ظهور نزدیك است.:.

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 29 دی 1390

سال ۲۰۱۲ سال سختی برای ایران در حیطه بین المللی محسوب می شود. در واقع برآیند همه تلاشهای خارجی و تندرویهای داخلی اکنون به حدی است رسیده است که تقابل ایران و غرب را وارد فاز عملیاتی بحران کرده است....

همین یکی دو روز قبل بود که نماینده روسیه در ناتو از درگیری واقعی بین ایران و غرب ابزار نگرانی کرد. قبلا هم روسیه اقدام به تحریم نفتی ایران را با توجه به اهمیت درآمدهای نفتی در ساختار اقتصادی ایران در راستای تغییر ساختار سیاسی و حکومت ایران ارزیابی کرده بود.

اما چه چیزی باعث شده است که تمرکز بر روی ایران افزایش یابد؟

۱-سر و شکل گیری و جهتگیری عراق:مهم نیست که آیا عراق بازسازی شده است یا خیر. مهم این است که دولت عراق حتی اگر بخواهد به موجب همسایگی با ایران رابطه خوبی داشته باشد باز هم فاصله دیدگاه استراتژیک عراق و ایران بیش از آنی است که همفکر شوند. اساسا ایران با کشورهایی مانند عراق و مصر و عربستان همواره در وضعیت پا در هوا باقی خواهد ماند.

۲-بحران در سوریه:نزدیک به یک سال از بحران در سوریه می گذرد و شرایط کما فی السابق در وضعیت نامناسبی است. وضعیت سوریه به شدت آنچه در لیبی و تونس رخ داد نیست اما بالاخره عادی هم نیست. از طرف دیگر سوریه حلقه اتصال ایران و لبنان و فلسطین است. اگر به نحوی سوریه تغییر کند به شدت در پیشبرد اهداف امریکا و اسراییل موثر است. نقش ایران در حمایت از سوریه قابل انکار نیست و مسلما ایران اسد را با هیچ گزینه ای جز به اجبار عوض نخواهد کرد.

۳-وضعیت نامناسب اقتصاد جهانی:در شرایطی که اقتصاد غرب و به خصوص امریکا در حال مناسبی نیست بدون شک ایجاد یک جنگ دیگر آن هم با ایران ولو به صورت محدود چیزی است که هرگز هیچ استراتژیستی تندرو نیز توصیه نمی کند. پس تنها راهی که می ماند تلاش برای تحت فشار قرار دادن سنگین ایران است و چه حربه ای بهتر از تحریم نفتی؟ سفرهای متناوب مقامهای مختلف غربی به کشورهای تولیدکننده نفت و همچنین خریداران نفت ایران اکنون آشکارا نشان میدهد تحریم نفتی ایران عملا همان درگیری مستقیم غرب و ایران جهت تغییر ساختار سیاسی ایران است. در واقع غرب تلاش می کند به هر طریقی غیر نظامی از ایران مخالف با اهداف خودش یک ایران همصدا و همجهت بسازد.

۴-افزایش مشکلات اقتصادی داخلی:شکی نیست که برای ایران با این صنعت فرسوده و وابسته به پول نفت تغییرات در کاهش یارانه ها اقدامی سنگین محسوب می شود. در کنار این موضوع که به تنهایی موقعیتی دشوار ایجاد میکند تحریمهای صنعتی و افت چشمگیر ارزش پول ملی را قرار دهید تا ببینید که برای کشوری که از درون تحت فشار خیل بیکاران و شاغلان کم درآمد و پر هزینه قرار دارد وضعیت چگونه خواهد بود.

۵-ساختار سیاسی و اقتصادی غیر شفاف:در همه جای دنیا سیاسیون بر روی اقتصاد و بالعکس موثر هستند. در کشور ما به دلایل مختلفی از جمله نبود ساختار اقتصادی و مالی شفاف و همچنین نبود احزاب رقیب که واقعا موثر و تصمیم ساز باشند به نوعی رانت خواری و فساد اقتصادی نهادینه شده محسوب می شود که نمونه های آن هر از گاهی مانند قله کوه یخی شناور در آب سر بر می آورند.

در مجموع سال ۲۰۱۲ سالی با دردسرهایی بسیار زیاد برای ایران خواهد بود.

منبع : http://webshahr.org/?p=9415
طبقه بندی: مقالات، 
برچسب ها: بحران مالی، تحریم نفتی ایران، تحریم نفتی، درگیری ایران، تحریم،
ارسال توسط محمد
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
در خودسازی برای ظهور چه كار كرده اید؟پیوند های روزانه
مترجم سایت
امکانات جانبی
لینك ها
abzarak.com

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس